WordPress 5.0: Kdy je správný čas aktualizovat?
Včera, po mnoha odkladech, byla oficiálně uvolněna nová verze redakčního systému WordPress. WordPress 5.0 je nejočekávanějším vydáním posledních let, především protože přináší zcela nový způsob vytváření a editování obsahu. Přináší totiž nový výchozí editor – Gutenberg, který je podobný již existujícím vizuálním editorům.
Zásadní otázkou pro většinu uživatelů i profesionálů je nyní to, zda aktualizovat či počkat. Vývojáři přidělali tímto předvánočním vydáním vrásky mnoha lidem. Vrcholí nákupy dárků a rozbité stránky rozhodně nikdo mít nechce. Podívejme se proto na to, co je potřeba brát v úvahu.
Problémy s kompatibilitou pluginů a šablon
Málokdo dnes používá jen WordPress s výchozí šablonou a bez nainstalovaných pluginů. Rozsáhlý ekosystém dělá s tohoto redakčního systému téměř univerzální nástroj, což pochopitelně přináší i řadu problémů.
U tak zásadní aktualizace jádra jako právě proběhla s příchodem WordPress 5.0 je potřeba myslet na kompatibilitu. To u jedné šablony od profesionálních vývojářů nemusí být žádný problém, ale u 20 nainstalovaných pluginů už to je náročnější.
Sledujete-li vývojáře, především zavedených premium pluginů/šablon, pak jste v posledních měsících nejspíše viděli, že své produkty aktualizují a deklarují kompatibilitu s WP 5.0 či konkrétně Gutenberg editorem.
Stačí však jeden klíčový plugin či zastaralá šablona a neuvážlivou aktualizací můžete mít rozpadlé stránky, které budete muset opravovat či obnovit ze zálohy.
Vývojáři doporučují počkat
Vývojáři nejznámějších a nejpopulárnějších pluginů/šablon samozřejmě ve většině případů deklarovali, že jsou připraveni a žádné problémy při aktualizaci na novou verzi WordPressu nenastanou. To je pochopitelně důležité zejména tam, kde se manipuluje s obsahem.
Přesto však většina varovala před aktualizací ihned po vydání. Doporučení jsou jasná – zkontrolovat kompatibilitu a počkat. Někteří (např. vývojáři překladatelského pluginu WPML) hovoří o tom, že „Gutenberg zatím není dostatečně stabilní“.
Pravdou je, že odsouvání termínu vydání nové verze rozhodně nikomu na jistotě nepřidalo. I proto je možná dobré pár týdnů počkat, aby se vyřešily nejzásadnější problémy.
WordPress 4.9.8 je stále bezpečný
Je potřeba zmínit, že není důvod k panice. Vyčkávání na starším vydání WordPressu nepřináší zásadní bezpečnostní problémy. Skutečnost je taková, že všechny vydání WordPressu s automatickou aktualizací dostávají opravné verze.
Nechcete-li aktuálně zkoušet nové funkce, kam řadíme zejména Gutenberg, tak je zcela v pořádku mít prozatím starší verzi. Česká verze WordPress 5.0 zatím navíc ani není nabízena. Nezapomínejte, že zabezpečení WP však není pouze o aktualizacích jádra!
Jak aktualizovat bez problémů
Chcete přeci jen aktualizovat? Vždy je dobré mít správně nastavený proces tak, aby se minimalizovalo riziko problémů. Zkontrolovat byste měli toto:
- Kompatibilita pluginů/šablony – Zkontrolujte changelogy, novinky od vývojářů, ať víte zda je daný produkt připraven na verzi 5.0.
- Záloha webu a databáze – Ujistěte se, že máte pravidelné zálohy jak souborů, tak i databáze. Před aktualizací proveďte zálohu.
Důležitá je zejména možnost snadno a rychle obnovit webové stránky ze zálohy. Aktualizaci pak můžete vyzkoušet v době, kdy je na stránkách nejméně návštěvníků (obvykle noční hodiny) a v případě problémů vrátit vše do předchozí stavu, bez toho aby někdo problémy viděl.