WPKOMPLETNĚ.cz
Mám zájem

Automatické aktualizace ve WordPress 5.5. Co znamenají?

10. 10. 2020
WordPress 5.5 automatické aktualizace

Čas příchodu nové verze WordPressu je tu a verze 5.5 přináší mimo řady novinek (viz Co nového přinese WordPress 5.5?) především automatickou aktualizaci pluginů a šablon.

Dlouho očekávaná funkce od které si někteří slibují, že pomůže řešit problém s napadenými weby, stejně jako automatické aktualizace jádra. Znamená to, že snad už nebude nutné ručně aktualizovat?

Žádná velká novinka

Automatické aktualizace rozhodně nejsou žádnou novinkou. Existovali nejen pluginy, které tuto funkci uměli zajistit, ale i byla přítomna i u některých konkrétních pluginů ve formě nastavení. Aby toho nebylo málo, tak různé dasboardy pro správu více WP webů toto také umí.

Zásadní rozdíl je tak především to, že nyní to bude na očích i pro méně zběhlé uživatele, rovnou ve výpisu pluginů/šablon.

V produkci to může být nebezpečné

Zní to skvěle, vše se bude samo aktualizovat, vše bude nejnovější a bezpečné. To je ovšem značně naivní představa!

Bohužel se občas stane, že aktualizace pluginu web zcela znefunkční. Chyba 500 a návštěvníci nevidí nic. Případně se něco zásadního změní a web nebude vypadat jak by měl.

Takové situace nejsou problém pro menší web, osobní blog, ale co důležitý a navštěvovaný magazín, e-shop či firemní web. Takové weby mají za úkol vydělávat peníze a taková pokažená aktualizace může znamenat značnou ztrátu.

I proto nebudou automatické aktualizace zapnuté ve výchozím stavu. Každý plugin bude potřeba nastavit. Mnoho pluginů problém při aktualizace nezpůsobuje, ale u důležitých webů je vždy vhodnější si vše pečlivě ohlídat, nebo ještě lépe ozkoušet na testovací verzi.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram